השפעה של כאבי ראש על בריאות הנפש

אחת הבעיות הנפוצות ברפואה המודרנית היא בעיית הכאב הכרוני.  בעוד שכאב אקוטי הוא כאב חולף, הרי שכאב כרוני הוא כאב שמלווה את הסובל ממנו לתקופה של שלושה חודשים או יותר עד כדי כך שייחשב כמחלה ממש ולא רק כתסמין. אחד מהגורמים המרכזיים לכאבים כרוניים הם כאבי הראש. כאב כרוני מפריע בביצוע מטלות יומיומיות, עבודה סדירה, המנעות ממפגשים חברתיים ואפילו דכאון וחרדה.

הגורמים לכאבי ראש

כאבי ראש הם לרוב מטרידים מאוד אך בדרך כלל אינם מסוכנים לבריאות ויכולים לנבוע מכמה סיבות כאשר ניתן לחלק את כאבי הראש בהתאם לגורמים:

  • כאבי ראש משניים- שסיבתם ידועה. כאבי ראש שהינם תופעת לוואי של מצב רפואי כגון גידול, זיהום, דימום וכדומה. כאבי ראש אלה באופן כללי פחות נפוצים ומחייבים לרוב מעקב רופא.
  • כאבי ראש ראשוניים- כאבי ראש טריגמינליים־אוטונומיים, סוג ספציפי של כאבי ראש שנקראים מיגרנות וכאבי ראש כתוצאה ממתח.

כאבי ראש משניים

  • כאבי ראש כתוצאה מחבלה: מדובר על כאב שאינו עובר לאחר המכה הראשונית ואז יש לשלול פגיעה חמורה באמצעות בדיקת CT או MRI. במקרים בהם אין פגיעה חמורה, יש ליטול משככי כאבים רגילים.
  • כאבי ראש כתוצאה משימוש עודף במשככי כאבים: שימוש עודף במשככי כאבים יכול לגרום לכאבי ראש. כדי למנוע זאת יש ליטול רק על פי המינון המותר ואף להימנע ממשככי כאבים במקרים שניתן. במקרים של כאבי ראש כרוניים, ההמלצה היא להסתייע בטיפול מונע.
  • כאבי ראש כתוצאה מגידול: גידול ששולח גרורות למוח יגרום לכאבי ראש.
  • כאב ראש כתוצאה מפגיעה מוחית: כאב ראש זה מאופיין בכאב פתאומי אשר מתחזק במהירות כאשר במקביל חלה הפרעה נוירולוגית כגון חולשה בגפה, הפרעת ראיה, בלבול, שינוי במצב ההכרה וכדומה. במקרים אלה יש לגשת באופן מידי לרופא.

כאבי ראש ראשוניים

כאבי ראש טריגמינליים אוטונומיים (Trigeminal autonomic cephalalgias): קבוצה של כאבי ראש שהמוכר ביותר בהם הוא כאב ראש מקבצי שהינו מחלה נוירולוגית המתאפיינת בכאבי ראש חזקים מאוד בצד אחד של הראש, לרוב מדובר בכאבים המופיעים בפתאומיות.  עוצמת הכאב נחשבת לחזקה ביותר מבין הכאבים הידועים לאדם. ההתקפות של כאבי הראש יכולות להתפרץ בכל עת, ללא כל סדר זמנים הגיוני ואף להעלם למספר שנים , משך ההתפרצות יוכל להיות החל מכמה דקות ועד מספר שעות. מרבית הסובלים מכאב ראש מקבצי הם גברים והגורם להתפרצויות לא ידוע.

משככי כאבים כגון נורופן ואקמול לא משפיעים בדרך כלל על סוג זה של כאבי ראש אלא יש לטפל בתרופות כגון חוסמי סידן, סטרואידים ואחרות כשלא פעם יש צורך לנסות מספר תרופות עד למציאת הפתרון התרופתי היעיל.

מיגרנה

כאב ראש הנובע ממיגרנה שונה מכאב ראש רגיל. הוא מופיע בדרך כלל בצד אחד של הראש, לעיתים גורם לרגישות לעור ורעש, לעיתים מופיעות בחילות והקאות והיא נמשכת כמה שעות עד כמה ימים אם לא מטופלת. נשים סובלות יותר מגברים, לרוב ישנו מרכיב גנטי אך הסיבות להתקפי מיגרנה עדיין לא ידועות. משככי כאבים כגון נורופן ואקמול פחות מסייעים במקרים של מיגרנה וישנן תרופות ייעודיות אשר מקלות על התסמינים.

כאבי ראש כתוצאה ממתח

מרבית כאבי הראש מקורם במתח אשר נגרם על ידי מתח שרירי באזור הצוואר, הכתפיים והראש.  תסמונת זו מכונה TSM (Tension Myoneural Syndrome). כאב ראש זה יכול להיות כאב קידמי המרוכז במצח או כאב המתמקד ברקות. עוצמתו בינונית והוא הולך ומתעצם ככל שמתארך. לרוב לא תהיינה הקאות בכאבי ראש כתוצאה ממתח. מתח השרירים הוא שגורם כאמור לסוג זה של כאב הראש והוא יכול להגרם ממצבים של מתח ביומיום, חוסר בשעות שינה, תזונה לקויה וחרדות. הכאב לרוב עובר עם שימוש במשככי כאבים שניתן לרכוש גם ללא מרשם רופא כגון אקמול ונורופן. גם עיסוי שרירי הצוואר , הראש והכתפיים יכול לסייע כשכבר התחיל כאב הראש. נשים נוטות לחוש יותר מתח, בעיקר מתח כרוני.

על מנת להמנע מכאבי ראש שמקורם במתח, יש לשנות את אורח החיים ולהמנע מגורמי המתח עצמם. יש להקפיד על שינה מסודרת ומספיקה, תזונה בריאה ועשירה, פעילות גופנית רציפה, להתרחק ממוקדי מתח נפשי ככל שניתן ואף להעזר ברפואה המשלימה בטיפולי דיקור, עיסוי וכדומה.

כאבי ראש ללא סיבה רפואית קונקרטית

כדאי לדעת שבעוד שמתח עלול לגרום לכאבי ראש, גם כאבי ראש עלולים לגרום למצבים של מתח, דכאון והשפעה משמעותית על בריאות הנפש של האדם הסובל. כאמור, הסיבות לכאבי ראש הם מגוונות ולרוב אינן מסוכנות. עם זאת, כאבי ראש, בעיקר כרוניים, עלולים לגרום לסובל מהם לתחושת חוסר אונים בשל הקושי להתמודד עם הכאב, חוסר בפתרונות אמיתיים שיפתרו את הבעיה וימנעו את כאבי הראש.  לעיתים על אף בירור רפואי מקיף, לא מוצא הרופא סיבה של ממש לכאבים והפתרון היחיד הוא נטילת משככי כאבים ומנוחה אך בעוד שמטרת המנוחה היא להשקיט קצת את המתח שבמרבית המקרים הוא הגורם לכאבי הראש, הרי שלא פעם הדבר משיג מטרה הפוכה והעובדה שכל מה שניתן לעשות זה להמליץ על מנוחה- דווקא היא גורמת לסטרס גדול יותר אצל המטופל. יש לזכור שמצבי המתח שמלכתחילה גרמו לכאבי הראש, נוטים גם לגרום לרגישות נפשית ולמצב רוח לא מאוזן לעיתים ובכך מביאים לעליה בפעילות מערכת העצבים האוטונומית שאחראית לפעול במצבי חירום ולחץ וגורמת אף היא לעליה ברמות המתח, מצב נפשי מעורער יותר וכדומה וכך בעצם נוצר מעגל התנהגותי של מתח- כאבי ראש- מתח שמחריף את הקושי הנפשי שנוצר וגורם לחרדות, הפרעות שינה ועוד. כאבי ראש כרוניים מביאים גם לא פעם לבידוד חברתי שכופה על עצמו מי שסובל, העדרויות מהעבודה עד לאובדן מקום העבודה וגם מצבים אלו משפיעים על הבריאות הנפשית עד לכדי צורך בטיפול תרופתי.

MindClinicTLV
MindClinicTLV